Junior Registration

Registration for the 2019/20 season now open. 

Welcome to the 2019/20 season.

Registration is now available online via the playcricket website

You can register for Cricket Blast and our Junior competition via the above link.

You’ll be asked to setup a mycricket account in order to complete your registration. If you already have an account and have forgotten your ID please check your email (including spam folder) for an email from Norwood with your details.

Funeral for Doris Sansom

The Funeral for Doris Sansom will be held on Wednesday 13th of March at 1pm.
Heritage & Heritage Funerals
733 Boronia Rd, Wantirna

Refreshments will be served at the conclusion of the service at Mullum Mullum reserve in the function room
Mullum Mullum Rd Ringwood.

All players and supporters have been requested to wear Norwood Corporate polos or Norwood tops.

Vale Doris Sansom

It is with great sadness and a heavy heart that we inform all club members past and present, and supporters of the passing of Doris Sansom on the 6th of March.
Doris was a life member, scorer for the 1sts for over 25 years and held a number of Senior committee positions over the years.
Doris was a stalwart of the Norwood Cricket Club and spent the last few years during the cricket season sitting in our corporate box every Saturday watching her beloved Norwood.
Doris, you will be greatly missed by all who had the pleasure of knowing you and our Norwood family has lost a valued member.
Our condolences and thoughts go out to Jay, James, Bruce, Sue, Karin, Ben,Tim, Matt and their extended families at this sad time.

Vale Doris Sansom.

We will post funeral details once confirmed.

Teams

Teams for this week

1ST XI Wilkins
vs Warrandyte
Venue: Mullum Reserve
Arrive: 11:45am

Captain S Storey
2 S Alderton
3 S de Kretser
4 Ben Sansom
5 R Scott
6 M Helman
7 L Jordan
8 M Schauer
9 H Kelly
10 L Barber
11 S Beagley

2ND XI Pascoe
vs South Croydon
Venue: Cheong Park
Arrive: 11:45am

Captain Bruce Sansom
2 M Sansom
3 G Martin
4 C Irvine
5 M Kane
6 D Mutsaers
7 C Lawson
8 A Callow
9 M Parker (JNR)
10 M Scalzo
11 G Lawson (JNR)

3RD XI C Grade
vs Lilydale
Venue: Griff Hunt Reserve
Arrive: 12:00pm

Captain J Barber
2 M Reid
3 B Kelly
4 D Irvine
5 N Hodges
6 M Wilson
7 M Johnson
8 L Ryder
9 P Coats
10 T Hoskins (JNR)
11 A Tuppenney

4TH XI J Grade
vs Warrandyte
Venue: Warrandyte Reserve

Captain Brendan O’Riley
2 Bailey O’Riley (JNR)
3 D Sherlock
4 A Gibson
5 S Harwood
6 B Harwood (JNR)
7 S van Pelt (JNR)
8 D Van Pelt
9 D Hoskin
10 J Walker (JNR)
11 A Menzies
12 J Menzies (JNR)

Go Wooders!!